Sok z kwiatów czarnego bzu

Kwiaty czarnego bzu w ogóle nie przypominają tych fioletowych piękności, które na wspomnienie bzu naturalnie przychodzą nam jako pierwsze na myśl. Nie jednak nie zwiedzie Was ich dość pospolity wygląd. Kwiaty czarnego bzu są bowiem naturalnym lekiem na odporność oraz zwalczającym wirusy.

W naszym kraju występuje kilka odmian bzu – w tym własne ten czarny. Jest on jadalny i bywa uznawany za roślinę leczniczą. Trzeba jednak pamiętać, je nie wolno spożywać samych kwiatów lub owoców w postaci surowej.Taki zawiera bowiem substancję, która może nam zaszkodzi. Jednak pod wpływem obróbki termicznej można się jej całkowicie pozbyć.

Jak zrobić sok z kwiatów czarnego bzu? To proste. Wystarczy zebrać około 50 dobrze rozwiniętych gałązek z kwiatkami, a następnie oddzielić kwiatki od łodyżek. Tak przygotowane przełóż do dużego garnka i zalej ok. 2,5 l wrzątku. Tak przygotowana mieszanka powinna postać w chłodnym miejscu co najmniej pół doby. Po upływie tego czasu odcedź kwiatki – te nie będą nam już potrzebne. Do płynu dodaj zaś 1,5 kg cukru oraz sok wyciśnięty z 6 cytryn. Gdy całość zacznie wrzeć ściągnij z ognia i po przelewaj do słoików. Następnie dokładnie zakręć i odwróć do góry dnem. W takiej pozycji powinny postać do momentu, aż zupełnie nie ostygną.